Razvoj pravne zaštite građana putem žalbe u upravnom sporu u Hrvatskoj

  • Ana Đanić Čeko Pravni fakultet Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku
Ključne riječi: žalba, žalbeni postupak, upravno sudstvo, upravni spor, povijesni pregled, Hrvatska

Sažetak

Cilj je rada povijesnopravnom metodom i normativnom analizom propisa koji su bili na snazi od 1874. do 1991. ispitati ulogu i značenje instituta žalbe u upravnom sporu u Hrvatskoj. Uz mogućnost izjavljivanja žalbe vezuje se i pitanje organizacije tijela koja su vodila upravne sporove. Stoga su prikazane organizacija i struktura sudstva nadležnog za vođenje upravnih sporova. Osobit se naglasak stavlja na povijesna razdoblja u razvoju upravnog spora u kojem je postojala mogućnost izjavljivanja žalbe. Normativna je analiza usmjerena na žalbeni postupak, dopuštenost odnosno ograničenja izjavljivanja žalbe te posebice na ovlasti
nadležnih sudova pri odlučivanju o žalbi. Svrha je rada uputiti na izvorišne osnove pravnog normiranja žalbe u upravnom sporu te iznijeti specifičnosti i iznimke utvrđene u povijesnom razvoju, a koje mogu poslužiti kao smjernice za daljnji razvoj i povećanje učinkovitosti žalbenog odlučivanja na Visokome upravnom sudu Republike Hrvatske.

##submission.authorBiography##

##submission.authorWithAffiliation##

Ana Đanić Čeko rođena je u Našicama 27. veljače 1985., gdje je završila osnovnu i srednju školu. Pravni fakultet upisala je u srpnju 2003., a na istom je diplomirala početkom listopada 2008. diplomskim radom koji je ocijenjen „uspio s odlikom“. Tijekom studija bila je stipendistica Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa za darovite studente, članica ELSE i Pravne klinike  Pravnog fakulteta u Osijeku te članica Studentskog Lider kluba.


Krajem prosinca 2008. zapošljava se kao asistentica na Katedri upravnih znanosti (upravno pravo i uprava) na predmetu Upravno pravo (kasnije katedra mijenja naziv u Katedra za upravno pravo). Aktivno sudjeluje u pripremi i održavanju seminarske nastave, predavanja, ispita, kolokvija i vježbi na kolegijima na Stručnom upravnom studiju, Sveučilišnom integriranom diplomskom studiju, Sveučilišnom preddiplomskom studiju Socijalni rad i Specijalističkom diplomskom stručnom studiju javne uprave na Pravnom fakultetu u Osijeku. Mentorica je studentima u Pravno-ekonomskoj klinici i Zelenoj pravnoj klinici.

Doktorirala je na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 7. listopada 2016. s doktorskom disertacijom pod naslovom "Žalba u upravnom sporu u hrvatskom i poredbenom pravu." U suradničko zvanje poslijedoktorandice na Katedri upravnog prava Pravnog fakulteta u Osijeku izabrana je 1. prosinca 2016. U znanstveno-nastavno zvanje docentice izabrana je  23. listopada 2018.

2012. završila je pedagoško-psihološku i didaktičko-metodičku izobrazbu na Učiteljskom fakultetu u Osijeku. Znanstveno se usavršavala u okviru ERASMUS programa mobilnosti za nastavno osoblje, u akademskoj godini 2012./2013. na Fakultetu za javnu upravu u Ljubljani (Slovenija). Sudjelovala je u dvogodišnjem bilateralnom hrvatsko-slovenskom znanstvenoistraživačkom projektu pod nazivom „Zaštita prava čovjeka u upravno-pravnim i sudskim postupcima“ (Varstvo človekovih pravic v upravnopravnih in sodnih postopkih; 2012.–2013.)  u suradnji Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Fakulteta za državne i europske studije iz Kranja (Slovenija). U okviru Pravnog fakulteta Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku i Pravnog fakulteta Sveučilišta u Pečuhu, sudjelovala je kao istraživač u projektu DUNICOP- Širenje sveučilišne suradnje Osijek-Pečuh (IPA prekogranični program Mađarska-Hrvatska 2007-2013) pod nazivom  Law-Regions-Development Legal implications of local and regional development. Sudjelovala je u projektu “Transformacija: Novi pristup upravljanju zaštićenim i NATURA 2000 područjima”. Nositelj projekta: Zeleni Osijek-udruga za zaštitu prirode i okoliša uz partnere Pravni fakultet Osijek, Zaštitarsko-ekološka organizacija Nobilis iz Čakovca (ZEO Nobilis), Udruga za zaštitu okoliša i prirode iz Karlovca (Eko Pan), World Wide Fund for Nature Austria (WWF Austria), EuropeAid (27.11.2015.-27.11.2017.). Sudjelovala je u projektu pod nazivom „Suradnja između javnih uprava u prekograničnim područjima Hrvatske i Mađarske radi pružanja boljih usluga građanima (CATCH)“- Program prekogranične suradnje Interreg V-A Mađarska –Hrvatska 2014.-2020.(01.06.2017.-30.09.2018.). Imenovana je koordinatoricom projektnog tima Pravnog fakulteta Osijek u projektu „Providentia Studiorum Iuris-Unaprjeđenje kvalitete studiranja na pravnim fakultetima u Hrvatskoj“. Nositelj projekta: Sveučilište u Rijeci, Pravni fakultet. Sveučilište u Zagrebu, Pravni fakultet Sveučilište u Splitu, Pravni fakultet, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Pravni fakultet (partneri u projektu). Trajanje projekta: ožujak 2019. – ožujak 2022. Imenovana je za članicu Partnerskog vijeća u sklopu projekta „Priprema Strategije stručnog usavršavanja u javnoj upravi 2019. –2023.“, Državne škole za javnu upravu u partnerstvu s Ministarstvom uprave. Sudjeluje kao istraživač u sklopu SEELS projekta „The Legal Status and Protection of Internationally Displaced Persons, Refugees, Asylum Seekers and ‘Invisible’ Persons without IDs“. Imenovana je za koordinatoricu i članicu organizacijskog odbora za organizaciju i provođenje Projekta promicanja vrijednosti koje se izučavaju u okviru pravnih studija "ZaPravo za pravo" projekta Pravnog fakulteta Osijek.

Članica je uredništva zbornika radova "THE POSITION OF THE INDIVIDUAL IN A MODERN LEGAL SYSTEMS", članica uredništva čaopisa Perspectives of Law and Public Administration te zbornika radova EU AND COMPARATIVE LAW ISSUES AND CHALLANGES SERIES (ECLIC).

Sudjelovala je u održavanju aktivnosti vezanih za popularizaciju znanosti: FESTIVAL ZNANOSTI 2019, DANI EUROPE 2017., 2019., 2020.

Objavila je osamnaest znanstvenih radova u domaćim i inozemnim znanstvenim časopisima i publikacijama iz područja upravnog prava i javne uprave te je aktivno sudjelovala kao izlagač na  domaćim i međunarodnim znanstvenim konferencija i skupovima. Ispite na doktorskom studiju položila je sa prosječnom ocjenom  5.00. Upisana je pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta pod matičnim brojem znanstvenika: 316523. Članica je Instituta za javnu upravu (IJU) i Hrvatskog instituta za lokalnu samoupravu (HILS).Od 2020. vanjska je suradnica Akademije pravnih znanosti Hrvatske.

Vanjski je recenzent ADJURIS-a (International Academic Publisher), recenzent časopisa Central European Public Administration Review, Zagrebačke pravne revije, Hrvatske i komparativne javne uprave. Članica je Povjerenstva za ocjenjivanje studentskih radova, Povjerenstva za unaprjeđivanje i osiguranje kvalitete visokog obrazovanja (1.10.2019.-30.9.2023.), predsjednica Povjerenstva za informatizaciju (1.10.2019.-30.9.2023.), članica radne skupine za pripremu pojedinih tematskih cjelina prijedloga Strategije programa Pravnog fakulteta Osijek za razdoblje od 2020. do 2025. (vezano za tematsku cjelinu: upravlljanje sustavom kvalitete). 

koordinatorica projektnog tima Pravnog fakulteta Osijek u projektu „Providentia Studiorum Iuris-Unaprjeđenje kvalitete studiranja na pravnim fakultetima u Hrvatskoj“, koordinatorica vol. 2 u projektu "ZaPravo za pravo" te članica Organizacijskog odbora istog projekta (3.2.2020.-3.2.2024.).

Aktivno se služi engleskim jezikom i posjeduje informatičku pismenost.

https://www.bib.irb.hr/pretraga?operators=and|Đanić%20Čeko,%20Ana%20(316523)|text|author

https://scholar.google.hr/citations?hl=hr&user=fiqxAc8AAAAJ

https://pravos.academia.edu/AnaĐanić

https://www.researchgate.net/profile/Ana_Djanic_Ceko

 

 

Objavljeno
2021-10-28
Rubrika
Članci